فواید شگفت انگیز ماساژ درمانی

هرچند تغییرات سبک زندگی و پیش رفتن آن به سمت مکانیزه شدن باعث سهولت در انجام کارها گردیده، ولی همین عدم تحرک و استرس‌هایی که در طول روز وجود دارد، اثرات سوء مانند مشکلات عصبی و دردهای عضلانی را به همراه خواهد داشت. به همین جهت افرادی که به این عوارض دچار شده‌اند به دنبال راه حل‌های مختلفی برای رفع این مشکلات هستند. ماساژ درمانی یکی از این روش‌ها بوده که تاثیرات بسیاری بر بهبود سلامتی، افزایش کیفیت زندگی و شادابی روحیه خواهد داشت. در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع  مختلف روش‌های درمانی از طریق ماساژ را بررسی نماییم.

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژهای درمانی که می‌توانند بسیاری از مشکلات روحی و جسمی را حل کنند و آرامش فرد را بازگردانند، در حقیقت مجموعه حرکات، فشارها و تکنیک‌های مختلف برای ماساژ عضلات و بافت‌های نرم بدن بوده که توسط فردی متخصص و دوره دیده انجام می‌شوند. حرکاتی که شخص درمانگر بر روی فرد درمان‌پذیر انجام می‌د‌هد، برای کاهش فشارهای وارده به سیستم عصبی جهت رهایی از استرس، تنش، کاهش و التیام برخی از بیماری‌ها مفید است.

انواع روش های ماساژ درمانی

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ ورزشی
 • ماساژ تایلندی
 • ماساژ سنگ داغ
 • ماساژ شیاتسو
 • اساژ پرینتال
 • ماساژ آروماتراپی
 • رفلکسولوژی
 • ماساژ زوج
 • ماساژ بافت های عمیق
 • ماساژ نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت ها
 • صندلی ماساژ

هدف از ماساژ درمانی

هدف از انجام درمان بیماری‌ها و استرس به کمک ماساژ حفظ آرامش، احیای بدن و التیام دردهای آن است. در این روش درمانی، درمانگری که در این زمینه دوره‌های تخصصی دیده است با کمک حرکات دستی به دستکاری ماهیچه‌های نرم بدن مشغول می‌شود و با این اقدام می‌تواند بسیاری از گرفتگی‌ها را رفع نموده و بیماری‌های حاصل از آن را بهبود ببخشد.

در حالی‌که بسیاری از مردم ماساژ را به عنوان یک نوازش می‌شناسند، این عمل یک روش درمانی کاملاً مدرن و طبی بوده که برای درمان بیماری‌های متعددی مفید است. این روش درمانی انواع مختلفی دارد که هر کدام بر روی قسمتی خاصی از بدن تمرکز دارند. امروزه بیشترین مورد استفاده آن، تسکین دردهای موضعی و ایجاد آرامش در افراد است.

انواع ماساژ درمانی

بیش از 250 نوع ماساژ در دنیا وجود دارد که به سبک‌ها و شیوه‌های مختلف انجام می‌شوند. در این بخش قصد داریم به معرفی انواع روش‌های ماساژ درمانی بپردازیم.

بافت همبند زیر پوست فاشیا نام دارد که کار ماهیچه‌ها را کنترل می‌کند و اجازه حرکت آزادانه به فرد را می‌دهد. ماساژ میوفاشیال برای تنظیم حرکت بافت همبند ماهیچه‌ها بوده که در صورت گرفتگی می‌تواند مشکل آن‌ها را رفع نماید.

ماساژ لنفاوی برای تنظیم حرکت مایع لنفاوی بدن بوده و برای کسانی که دچار مشکلات التهابی مانند بیماری آرتریت هستند بسیار مفید است. افراد دیگر نیز می‌توانند با این ماساژ بدن خود را در برابر بیماری‌های التهابی ایمن نموده و از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

گره سفت ایجا شده در گردن یا پشت فرد، گره ماشه‌ای نامیده می‌شود. متخصصین اعتقاد دارند اعمال فشار بر روی این گره، باعث به حرکت در آمدن نقطه تجمع یافته شده و می‌تواند آن را از بین ببرد. این عمل برای کسانی که مشکلات التهابی و دردهای عضلانی دارند بسیار مفید است.

اولین ماساژی که برای درمان استفاده شد، ماساژ سوئدی نام دارد. این ماساژ ترکیبی از حرکات آرام تا محکم با ضربات طولانی بوده که شخص پس از انجام آن احساس تولد دوباره و آرامش بسیاری می‌کند.

ماساژ ورزشی که بیشتر برای ورزشکاران انجام می‌شود، از اعمال حرکاتی درمانی روی مفاصل، تاندول‌ها، ربات‌‌ها و بافت‌های نرم عضلانی ورزشکار تشکیل می‌شود.

این ماساژ تلفیقی از روغن‌های ضروری برای درمان و حمام‌های معطر به همراه حرکات کششی و ضربه‌ای بوده که اثرات بسیار مثبتی جهت آرام‌بخشی و نشاط شخص دارد.

این نوع ماساژ باعث کاهش تنش‌های عضلانی می‌شود و انجام آن برای افرادی که دچار اختلالات اسکلتی، مشکلات عضلانی شدید و مزمن هستند بسیار مفید است. درمانگر در این عمل با انگشتان دست و آرنج خود روی بافت‌های بدن ضربات و فشارهای عمیقی را ایجاد می‌کند.

در این سبک ماساژ درمانی، سنگ‌های گرم شده توسط درمانگر روی نقاط مختلف بدن قرار می‌گیرد. این سنگ‌ها با فشاری که بر روی عضلات ایجاد می‌کنند، خستگی و تنش‌های عضلانی را کاهش داده و  باعث تنظیم گردش انرژی در بدن می‌شوند.

در ماساژ تایلندی فشارهای ملایم و کششی بر روی تمام اعضای بدن انجام می‌شود و برای درمان مشکلات عضلانی و ایجاد آرامش بسیار موثر است.

این ماساژ برای تنظیم هورمون‌های بارداری، درمان دردهای عصبی، از بین بردن تورم‌ها روی کمر و مفاصل شخص باردار انجام می‌شود.

ماساژ درمانی و کاهش استرس و اضطراب

امروزه سبک زندگی ماشینی انسان‌ها سبب شده که استرس و اضطراب زیادی در طول روز تحمل کنند. برنامه‌های شلوغ کاری، استرس‌های روزمره، هیجان در حین انجام کارها و استرس عقب نماندن از برنامه‌های زندگی، احساس اضطراب و مشکلات عصبی بسیاری را برای افراد به همراه دارد. اغلب برای کنترل مشکلات عصبی ناشی از استرس‌های روزمره اقدام به مصرف داروهای شیمیایی می‌کنند. در حالی‌که مصرف این داروها در دراز مدت عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

این افراد اگر در جلسات درمان با ماساژ در فواصل مشخص زمانی شرکت کنند، می‌توانند بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای استرس خود را کنترل نمایند. برخی از انواع ماساژ درمانی وجود دارند که با تقویت سیستم عصبی باعث برگرداندن آرامش و تقویت آن در فرد می‌شود. ماساژ سطح سروتونین بدن را افزایش داده و با تثبیت این ماده در بدن خلق و خوی طبیعی باز می‌گردد، افسردگی کاهش یافته و اضطراب کنترل  می‌شود.

همچنین این سبک درمان، باعث افزایش سیستم عصبی پاراسمپاتیک شده و فرد در طول روز با قرار گرفتن در معرض استرس‌های مختلف، می‌تواند بهترین تصمیم را اخذ نماید. لازم به ذکر است بدن دارای دو سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک است که سیستم اول فرمان جنگ و برخورد شدید در برابر عصبی شدن صادر کرده، در حالیکه سیستم دوم فرد را به آرامش دعوت می‌کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و بهبود کیفیت خواب

با درمان از طریق ماساژ، تغییراتی در سطح هورمون‌های زیر انجام می‌شود که هر کدام تاثیر مستقیمی بر بهبود کیفیت خواب و جلوگیری از استرس در طول مدت خوابیدن دارند. به این ترتیب فرد خوابی عمیق و آرام خواهد داشت.

 • کاهش هورمون استرس کورتیزول
 • افزایش هورمون‌های کنترل‌کننده خلق و خوی سروتونین و دوپامین
 • افزایش هورمون اندورفین کنترل استرس
 • لازم به ذکر است افزایش کیفیت خواب تاثیر مثبتی بر روی کنترل مشکلات قلبی، مشکلات عصبی، تقویت حافظه، افزایش سطح ایمنی بدن دارد.

ماساژ درمانی و کاهش درد و تنش عضلانی

ماساژهای درمانی به دلیل فشارهای ملایمی که در اندام‌های مختلف بدن وارد می‌کنند باعث افزایش گردش خون در اندام‌ها و کاهش دردهای مزمن عضلانی مانند کمردرد، گردن درد، سردرد، زانو درد و غیره می‌شوند. در این روش درمانی متناسب با نوع بیماری اثرات ماساژ برای تسکین درد می‌‌تواند بلند مدت، کوتاه مدت، درمان قطعی بوده یا فقط برای تسکین و کنترل دردها باشد.

به طور مثال کسانی که به آرتروز مبتلا هستند با ماساژ درمانی می‌توانند ماهیچه‌های خود را منعطف کرده و عوارض بیماری را کاهش دهند. افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند با انجام دوره‌ای ماساژ با نفوذ به لایه‌های عمیق ماهیچه‌ها تا حدود زیادی می‌توانند بیماری را کنترل کرده و از بازگشت دردهای ناشی از بیماری جلوگیری کنند.

ماساژ درمانی و تسکین کمر درد

کمر درد یکی از مهمترین علت‌هایی است که فرد را ترغیب به انجام عمل ماساژ برای درمان و بهبود بیماری می‌کند. درمانگر ماساژ علاوه بر درمان درد کمر می‌تواند علت آن را در فرد پیدا کرده و روش‌های بهبود و پیشگیری را به او آموزش دهد.

ماساژ درمانی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی

انجام ماساژهای منظم در فاصله زمانی مشخص، باعث افزایش سطح گلبول‌های سفید خون می‌شود. به این ترتیب سیستم ایمنی تقویت شده و بدن در برابر بیماری‌های مختلف مخصوصاً ویروس‌های ناشناخته عملکرد بهتری را نشان می‌دهد.

ماساژ درمانی و تسکین درد سرطان

کسانی که به بیماری سرطان مبتلا هستند، باید مراحل درمانی سختی را پشت سر بگذارند، درد بسیار تحمل کنند. بنابراین از لحاظ روحی بسیار آسیب می‌بینند. در صورتی‌که این افراد در دوره‌های منظم ماساژ‌های درمانی شرکت کنند، دردهای آن‌ها کاهش پیدا کرده روحیه آن‌ها تقویت شده و میل و امید به زندگی پیدا می‌کنند.

ماساژ درمانی و برطرف‌سازی یبوست

بیماری‌های گوارشی به خصوص یبوست می‌تواند فرد را با مشکلات جدی مواجه ‌کند. چه بسا افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند و با درمان‌های مختلف دارویی نتوانسته‌اند به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنند. در این افراد ماساژ شکم و تحریک روده بسیار موثر بوده و می‌تواند مشکل آن‌ها را به راحتی حل کند. این روش درمانی ساده یکی از بهترین فواید ماساژ‌های درمانی محسوب می‌شود.

ماساژ درمانی و بهبود گردش خون

افرادی که به طور مداوم در جلسات ماساژ درمانی شرکت می‌کنند. در طولانی مدت گردش خون آن‌ها افزایش یافته و در نتیجه با خون‌رسانی به اندام‌های حیاتی بدن، عملکرد آنها بهبود می‌یابد. حرکات عمیقی که توسط درمانگر در این نوع درمان انجام می‌شود باعث اعمال فشار بر غدد لنفاوی، به جریان افتادن آن‌ها و از بین رفتن اسید لاکتیک نواحی مختلف بدن می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودیم تمام فوایدی که ماساژهای درمانی برای بهبود عملکرد بدن و درمان بیماری‌ها دارند، برای شما شرح دهیم تا در صورت نیاز اقدام به این عمل نمایید.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید، در صورتی درمان به وسیله ماساژ نتایج مثبت مورد انتظار را دارد که توسط فردی متخصص، دوره دیده و حرفه‌ای انجام شود. در غیر این‌صورت با یک ماساژ معمولی که اثر آن پس از چند ساعت از بین می‌رود فرقی نخواهد داشت.